Instalacja serwera Linux – jak to wygląda?
Jedni krytykują go za trudności w instalacji, konfiguracji oraz obsłudze, inni z kolei postrzegają Linuksa jako prosty, intuicyjny i bezproblemowy system operacyjny użytkowników oraz administratorów serwerów Linux. Jak zatem przedstawia się kwestia instalacji serwera Linux?
Najnowszą wersję Linuksa możemy pobrać z oficjalnej strony. Jeśli natomiast mamy go na nośniku, to wystarczy włożyć płytę do napędu (w BIOSie powinniśmy mieć ustawione bootowanie z CD) i zresetować komputer. Wówczas pojawi się nam menu instalacyjne. By dokonać wyboru języka, wystarczy wybrać odpowiednią opcję, zlokalizowaną pod klawiszem F2. Następnym krokiem jest wybór odpowiedniej strefy czasowej i układu klawiatury. Ten etap jest wspólny przy administrowaniu serwerami Linux oraz Windows.
Kolejną opcją jest gospodarowanie miejscem na dysku. Wyboru odpowiedniej możliwości dokonujemy, uwzględniając to czy mamy zainstalowany jakiś inny system czy też nie.
W okienku „Kim jesteś?” wpisujemy swoje dane, takie jak imię, login do systemu i hasło, a także nazwę komputera. Po uzupełnieniu i zatwierdzeniu tych dany, zostaniemy przeniesieni do okna podsumowującego. W tym miejscu warto na spokojnie sprawdzić czy wprowadzone przez nas dane się zgadzają.
I tak przechodzimy do punktu kulminacyjnego, czyli instalacji. Może ona trwać, zależnie od szybkości napędu oraz dysku, średnio od 20 do 30 minut. Jeśli wszystko przebiegnie prawidłowo to wyświetli się nam wiadomość o udanym wgraniu systemu na dysk. Teraz musimy jedynie zrestartować komputer.
Po ponownych uruchomieniu komputera, z wyświetlonego menu wybieramy opcję Linux (np. Ubuntu) i czekamy aż się system załaduje. Teraz wystarczy tylko wpisać dane, które podaliśmy podczas instalacji i już możemy cieszyć się pulpitem nowego systemu.
Tak mniej więcej pokrótce przebiega bezproblemowa instalacja serwera Linux.